Nehézsorsúak
1988-2004
Fekete-fehér, magyar dokumentumfilm sorozat,
Rendező: Sára Sándor
Operatőr: Kurucz Sándor
Készítették: Sára Sándor, Kurucz Sándor, Kabdebó Katalin, Budai Attila, Gantner Barnabás, Szigeti Ágnes
Szereplők: Dr. Keveházi Ferenc, Kertész János, Soós Miklós, Rózsás János, Oloffson Károly (1916-2017), Beleznay Rozália 1996, Bondor Vilmos, Erdensohn Imréné, Háy Magda, Szőke Gyula 1995, Szállási Ernő 2002, Végh Lászlóné 1998, Végh László 2001, Hódi Rezső 2001, Kilyén Károly 1997.
Készült a Magyar Történelmi Film Alapítvány támogatásával, a Történeti Interjúk Tára és az Objektív Stúdió segítségével.
Számszerűen csak felbecsülni tudjuk, hogy hány magyar ember töltött hosszú éveket szovjet lágerekben. Az áldozatok sorsáról hosszú ideig nem lehetett szólni a nyilvánosság előtt. Sára Sándor Nehézsorsúak c. dokumentumfilm-sorozatában 14 túlélő eleveníti föl a szovjet munkatáborokban töltött éveket.
Hálás köszönet a film készítőinek!
Hálás köszönet a honlap üzemeltetőinek!
Hálás köszönet a feltöltőnek, ja az én vagyok!
Hálás köszönet a letöltőknek, akik tovább viszik, és tovább életben tartják a filmet és vele együtt a múltat!
Az aktuális rész ismertetője: Kertész János még nem töltötte be 18 évét, mikor a II. világháború befejeződött, s ő leventeként angol hadifogságba került. Boldogan tért vissza szülőföldjére Kaposvárra, de 1947 augusztusában a munkahelyéről elvitték a rendőrök s az orosz katonai bíróság kényszermunkára és öt év száműzetésre ítélte. Még Ausztriában megtapasztalta, hogy az orosz hadifoglyok egyáltalán nem akarnak visszatérni hazájukba. Nemsokára megértette az okát: a tiszteket megérkezésük után agyonlőtték, a közlegények mind mentek a lágerba. Átélt élményei közül a legszörnyűbb talán az volt, hogy "még a gondolatot is büntették." Egy fogolytársa, egy odesszai hajós elmesélte álmát kollégájának, hogy Amerikába szállítottak árut. Akkor biztosan ébren is erről álmodik, ezért kényszermunkára ítélték. A lágerviszonyokra jellemző, hogy az elítéltek az öncsonkítástól sem riadtak vissza, csakhogy egy kis pihenőt kapjanak, vagy elkerüljék a hírhedt északi táborokba szállítást.