Oly sokat fáztunk már a Kárpát-medencében és annyi fullasztó hőségben volt már részünk. Itt az ideje, hogy utánaeredjünk a keleti szelek fellegvárának, az ezeréves határ emlékeit őrző legendás Nemerének. A Keleti-Kárpátok külső hegykoszorújának középső részéhez tartozó vonulat 1600 méteres csúcsaival, áthatolhatatlan erdőrengetegeivel és megritkított hátaival nem tartozik a leglátogatottabb hegységek közé. Nincsenek autóval járható átjárói, menedékházai, turista központjai. De mi épp ezért jöttünk ide. És a nehezen megközelíthető hegység elérésére megtaláltuk a méltó alkalmat is: székely huszár testvéreinkkel elzarándokolunk a Nemerét a Csíki-havasoktól elválasztó festői Úz-völgyébe, tisztelegni a nagy háborúk hősi halottai és a jelen küzdelmek heroikus megélői előtt.
Lovas túránk Kászonfeltízből indul, ahonnan észak felé kelünk át a Csíki-havasokon, Csinód szórványtelepülésére. Az Úz szurdokában folytatjuk utunkat Úzvölgye telepig, hogy a világháborús temetőben megemlékezzünk a hősökről. Innen már gyalogosan, a Veresvíz-patak völgyén keresztül közelítjük meg a Nemere-hegységet, melynek főgerincén a Nagy-Nemerétől a Magyar-Nemere érintésével a Nagy-Sándor tetőig vándorolunk a kék sáv jelzésen.
A "Hazajáró" hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át, patinás városokig - megannyi magyar emlék kíséri a "Hazajáró" soha véget nem érő útját.