Sat. Dec 28th, 2024
Városháza és környéke  Oslo   1-01-15-15-30.wmv

A Városháza környéke figyelemre méltó látványosságokat nyújt a látogatóknak. Nagyon szép a fjord felőli látvány, a kikötő, és ezek közül is kiemelkedik a Nobel Centrum.
2005. június 11-én nyílt meg Oslo szívében, a Városháza szomszédságában a Nobel Béke Központ. Itt a látogatók megismerhetik a különböző Nobel-díjjal kitüntetetteket, és tevékenységüket, valamint Alfréd Nobel figyelemre méltó történetét.
Ezen kívül, találkozóhely, ahol kiállítások, megbeszélések és gondolatok cseréje zajlik, a háború, a béke és a konfliktuskezelés kérdéseiről. A központban kiállítások és filmek digitális kommunikáció és interaktív berendezések, nyújtanak nagy segítséget ehhez. A brit építész David Adjaye, az amerikai tervező David Small és számos más művész is hozzájárult ahhoz, hogy a központ egy izgalmas új, a legkorszerűbb technikai berendezésekkel is áll a látogatók rendelkezésére.
A Nobel-díjat a svéd kémikus, feltaláló Alfred Nobel alapította. Nobel 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a fizika, kémia, fiziológia és orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai és az a személy, aki a békéért tett erőfeszítéseivel a díjat -- és a vele járó, jelenleg tízmillió svéd koronát (körülbelül 300 millió forintot, illetve 1,1 millió eurót-- kiérdemli. 1968-ban a tudományos munkásság nobeli elismerése kiegészül a Közgazdasági Nobel-emlékdíjjal. Ezt a Svéd Bank (svédül Sveriges Riksbanks) kezdeményezte a pénzintézet fennállásának 300. évében, s a díjat hivatalosan Alfred Nobel-Emlékdíjnak nevezik, nem közgazdasági Nobel-díjnak.
A Nobel-díjakat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ítéli oda, az egyetlen kivétel a Nobel-békedíj. A Nobel-békedíjat odaítélő bizottságot Nobel végakarata szerint a norvég parlament (Storting) választja a soraiból.
Magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok
(életrajzukat lásd a nevüknél) 1905 Lénárd Fülöp fizikai 1914 Bárány Róbert orvosi magyar származású osztrák Nobel-díjas 1925 Zsigmondy Richárd kémiai magyar származású osztrák Nobel-díjas 1937 Szent-Györgyi Albert orvosi 1943 Hevesy György kémiai 1961 Békésy György orvosi 1963 Wigner Jenő fizikai (megosztva) 1971 Gábor Dénes fizikai 1976 Daniel Carleton Gajdusek orvosi (megosztva) szlovák-magyar származású amerikai Nobel-díjas 1976 Milton Friedman közgazdasági magyar származású amerikai Nobel-díjas 1986 Elie Wiesel béke Romániában született, magyar zsidó származású, amerikai Nobel-díjas.
Saját bevallása szerint nem tartja magát magyarnak, de gyerekkorában a jiddis anyanyelve mellett, amely a család elsőrendű társalgási nyelve volt, a helyzet követelményei szerint természetszerűen használták a német, magyar és román nyelveket is, és gyerekként rajongott a magyar kultúráért.
1986 Polányi János kémiai (megosztva) Németországban született magyar származású kanadai Nobel-díjas 1994 Harsányi János közgazdasági (megosztva) 1994 Oláh György kémiai 2002 Kertész Imre irodalmi 2004 Herskó Ferenc kémiai (megosztva)
A városháza környékén sétálva fotóztam is, ezekből a képekből állítottam össze ezt a videót.
PPS formátumban, teljes képernyős vetítésben nagyobb, szebb felbontásban itt tekinthető meg:
http://www.miosotis.extra.hu/index.html

Related Post