Sun. May 12th, 2024
A Nyugati tér és környezetének komplex fejlesztése (látványvideó)

A Magyar Mérnöki Kamara Mérnöki Innovációt Támogató Alapítványának pályázatán II. helyezést elért pályaművének látványvideója.
Mielőtt kommentelnél, kérlek olvasd el a leírást! Köszi!

A videó célja
A videó a Magyar Mérnöki Kamara Mérnöki Innovációt Támogató Alapítványának a pályázatára készült. Nem kiviteli vagy engedélyezési és még csak nem is tanulmánytervről van szó. Ez egy ötlet, elképzelés.
Ezért bőven benne van, hogy nem gondoltunk mindenre, sőt az is, hogy nem fog megvalósulni, vagy nem így fog 🙂

A nyugati téri felüljáróról
A felüljáró megtartása mellett szóló legfontosabb érv, hogy nélküle nem lehet ugyanakkora közúti kapacitást biztosítani a téren. Ez önmagában igaz, viszont ez az ötlet bebizonyítja, hogy ha a Nyugati térrel együtt a Podmaniczky út – Teréz körút csomópont is átalakul és emellett kisebb hálózati beavatkozások is történnek (Szobi utca, Szondi utca), akkor a teljes rendszer a mai közúti kapacitást képes biztosítani.
Mikroszimulációs módszerrel bizonyítjuk, hogy lehet olyan kialakítást tervezni, amely a mai közúti kapacitásértékeket nem rontja, amellett, hogy közösségi közlekedés és kerékpáros közlekedés terén hatalmas kínálatbővítést hajt végre.

A szimuláció
A szimuláció a PTV Vissim 9, mikroszimulációs szoftverrel készült, mely egy nagyon sokrétű program, járműkövetési modellel. Ez azt jelenti, hogy a járművek és gyalogosok mozgása jól közelíti a valóságot. A járművek és gyalogosok sebessége a videón 2x-esen gyorsítva látható. Előfordulhat, hogy néhány esetben a besorolásnál "ferde" autóval találkozunk, a szoftver így kezeli azokat a vezetőket, akik éppen akkor találják ki, hogy nekik a másik sáv lesz jó 🙂

A forgalmakról és a jelzőlámpákról
A közúti forgalom videómérések alapján került kalibrálásra 2017. május - júniusi forgalmak alapján - reggeli csúcsórára. A gyalogos forgalmak esetében feltételezésekkel éltünk, hiszen új villamos viszonylat jelenik meg a rendszerben.
A jelzőlámpák a mai csúcsidejű körúti hangoláshoz igazodnak (60-as, 120-as program). A Budapest Közút adatszolgáltatása alapján kerültek beállításra az egyes meglévő jelzőlámpák.
A gyalogosok esetén azért láthatunk sárga jelzést villogó zöld helyett, mert a szimulációs szoftver a villogó zöldet "szabad" jelzésnek értelmezi.

Köszönet
A modellek jelentős része alapból a programba beépített, azonban néhány modell készítőjének köszönettel tartozom. A Bajcsy-Zsilinszky úti villamos eredeti modellje a 3D Warehouseból származik (Lardman, SL A35-ös modellje), az került "átültetésre".
Az eredeti Combino modell pedig Buday Márton munkája.

Zene: Dj Matte - Something

Related Post