Sun. Apr 28th, 2024
MEGMÉRTÉK EGY 340 FÉNYÉVRE TALÁLHATÓ EXOBOLYGÓ LÉGKÖRÉT ❗ (WASP-77A b)

A Naprendszeren kívüli bolygókutatás ugrásszerűen fejlődött az elmúlt tizenöt évben.
Eddig a csillagászok űrbeli és földi teleszkópokra hagyatkozva 4566 exobolygó létezését erősítették meg 3385 rendszerben, és további 7913 jelölt vár megerősítésre.

Ennél is fontosabb, hogy az elmúlt néhány évben az exobolygó-kutatások fókusza lassan a felfedezésről a jellemzés irányába tolódott, a csillagászok különösen az exobolygók légkörének jellemzése terén tesznek nagy lépéseket.

A chilei Gemini South Telescope (GST) segítségével képesek voltak jellemezni egy 340 fényévnyire található égitest légkörét.
Ezzel ez lett az első csapat, amely közvetlenül méri egy távoli exobolygó légkörének kémiai összetételét, ami jelentős mérföldkő a Naprendszerünkön túli lakható bolygók keresésében.

Az égitest a WASP-77A b, egy közel 2,3 Jupiter tömegű gázóriás, amely nagyon közel kering Napszerű csillagához (G-típus).
Ennek a „forró Jupiternek” is nevezett égitestnek mindössze 1,4 napra van szüksége ahhoz, hogy egyetlen csillag körüli pályáját megtegyen, felszínén pedig átlagosan 1093 °C fokos hőség uralkodik.
A bolygót először 2012-ben észlelték egy olyan módszerrel, amellyel megfigyelik a csillagok fényerejének időszakos csökkenéseit.

A csillagászok megfigyelhetik az exobolygó légkörén áthaladó fényt, ami lehetővé teszi számukra, hogy meghatározzák, milyen kémiai anyagok vannak jelen a légkörében.

Méréseket végeznek a WASP-77A b légkörében lévő szén- és oxigéntartalomról, mert ezeknek az elemeknek a hidrogénhez viszonyított jelenléte betekintést nyújthat az ilyen fajta exobolygók furcsa osztályába.
Méretük és hőmérsékletük miatt a forró Jupiterek kiváló alanyok a légköri gázok mérésére és a bolygókeletkezési elméletek tesztelésére.

Sajnos a Hubble műszerei csak a víz jelenlétét képesek mérni egy bolygó légkörében, ezért kutatók a Gemini South Obszervatórium 8,1 méteres teleszkópjához fordultak.
A teleszkóp segítségével tudták közvetlenül megfigyelni a WASP-77A b-t és megmérni annak közeli infravörös hősugárzását.
Ebből meg tudták határozni a vízgőz és a szén-monoxid jelenlétét, és relatív mennyiségét a bolygó légkörében.

Ezek az eredmények nemcsak jelentős technikai vívmánynak számítanak, hanem azt is bemutatják, hogy a csillagászok miként lesznek képesek ultrapontos méréseket végezni a különféle gázok jelenlétéről és mennyiségéről, az exobolygó légkörében.

Ez az exobolygó jellemzésének kulcsa, amely lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy meghatározzák, hogy egy bolygó képes-e fenntartani az életet olyan formában, ahogyan azt a Földön ismerjük.

Hamarosan a csillagászok hozzáférhetnek a következő generációs teleszkópokhoz is, köztük a James Webb és a Nancy Grace űrteleszkóphoz, valamint a közeljövőben több obszervatórium is elérhetővé válik.

MEGMÉRTÉK EGY 340 FÉNYÉVRE TALÁLHATÓ EXOBOLYGÓ LÉGKÖRÉT ❗ (WASP-77A b)

Zene / Music:

The Sky is on Fire - Ambient Music

top 5 magyar bolygó
top 5 magyar exobolygó

#top5magyar #univerzum

Related Post