Sun. May 5th, 2024
Zilahy a filmember. Adalékok a két világháború közötti magyar film történetéhez

Kurutz Márton, a Magyar Nemzeti Filmarchívum kutatási és gyűjteményi vezetőjének előadása a Klebelsberg Emlékházban 2021. október 14-én.

A 130 éve született Zilahy Lajos (1891–1974) a Horthy-korszak tagadhatatlanul legnagyobb sikerszerzőjének nem csak a Halálos tavasz című regénye, de minden más műve is számos kiadást és magas példányszámot ért el, drámáit állandó telt házzal játszották. De Zilahy nemcsak író volt, hanem folyóirat szerkesztő, a népi írók támogatója, a Pegazus Filmvállalat alapítója, a magyar tehetségek felkarolását célzó Kitűnőek Iskolája program megálmodója és mecénása.
A Nagyszalontán született, jogász végzettségű Zilahy a magyar film felvirágoztatására Pegazus néven filmvállalatot alapított, amelynek első munkája a Halálos tavasz volt. A Karády Katalin és Jávor Pál főszereplésével készült film a háború előtti korszak filmgyártásának emblematikus darabja lett. A kasszasiker három további Zilahy-regény (Hazajáró lélek, A szűz és a gödölye, Valamit visz a víz) megfilmesítését is lehetővé tette. Az író 1930-ban írásaiért, tevékenységéért megkapta a Horthy-rendszer egyik legrangosabb elismerését, a Corvin-koszorút.
1947-ben hivatalos útra az Egyesült Államokba utazott, s már nem tért vissza. Amerikában írta meg a Dukay család című regénytrilógiáját, amely a magyar arisztokrácia erkölcsi széthullásának pontos rajza. Keservesen viselte az emigrációt, mindig hazavágyott, s a hatvanas évek elején házat vásárolt a vajdasági Újvidéken. Gyakorta elment a határig, hogy átnézhessen Magyarországra. 1973-ban végre hazalátogathatott, s be is adta hazatelepedési kérelmét. Erre már nem kerülhetett sor, mert 1974. december 1-jén Újvidéken meghalt.

Related Post